+48 71 717 37 61

BUK – DREWNO BUKOWE

Buk jest rozrosłym drzewem, które może osiągnąć wysokość 40m, a średnica pnia wynieść 150cm. Jest drzewem o wysokich wymaganiach glebowych, jego występowanie jest największe w Polsce północno-zachodniej, zachodniej i południowej.

Drewno buka jest rozpierzchłonaczyniowe, charakteryzuje się jednolitą barwą i strukturą. Jest jasne o żółtoczerwonym zabarwieniu. Zdarza się, że posiada skazy w formie brunatnych przebarwień, czyli tzw. fałszywą twardziel. Młody buk ma korę cienką, w szarozielonym kolorze, a z biegiem lat przybiera srebrnoszara barwę i staje się lekko spękana. Jej zawartość to tylko 7%, a czas suszenia wynosi ok. 2 lat.

Drewno bukowe jest bardzo chętnie wybierane przez posiadaczy kominka na opał, gdyż znamionuje się dużą wartością opałową. Osoby, które same zajmują się rąbaniem drew, ucieszy fakt, że jest to drewno łatwo łupliwe. Czas spalania drewna bukowego jest długi i wytwarza dużą ilość ciepła. Co więcej ilość dymu jaka wydziela się podczas palenia jest niewielka, tak samo jako ilość pozostawionego popiołu. Niestety drewno to przy swoich wszystkich zaletach ma też jedną wadę, występuje jego deficyt na rynku.

Reasumując:

  • Wysoka wartość opałowa
  • Niska zawartość kory
  • Łatwa łupliwość
  • Względnie krótki czas schnięcia

DĄB – DREWNO DĘBOWE WE WROCŁAWIU JAKO OPAŁ KOMINKOWY

Dąb jest okazałym drzewem słynącym z długowieczności, mimo dużych wymagań glebowych. Jego wysokość dochodzi do 50 m, a średnica do 2 m. Dąb tworzy jednogatunkowe drzewostany, ale występuje także w zespołach leśnych z innymi gatunkami, rośnie także w pojedynkę na polach, w parkach lub przy drogach.

Dąb należy do gatunków pierścieniowonaczyniowych, gdzie wyróżnić można słoje przyrostów rocznych. Posiada wyraźnie zaznaczoną twardziel i biel. Drewno jest koloru żółtobrązowego, świeże wydziela specyficzną woń octu. Kora dębu należy grubych z licznymi spękaniami, jej kolor jest ciemnoszary, a udział procentowy wynosi aż 23%.

Drewno dębu nadaje się jako opał kominkowy, ze względu na dużą kaloryczność. Wadą jest niestety długi czas jaki potrzebny jak na wysuszenie tego gatunku, który wynosi około 3 lat. Do zalet z pewnością trudno zaliczyć także grubą korę i trudna łupliwość. Jednak ze względu na długi czas spalania, a tym samym sporą wydajność i dużą ilość ciepła jaką daje – drewno dębowe cieszy się sporą popularnością wśród posiadaczy kominków.

Reasumując:

  • Bardzo duża kaloryczność
  • Długi czas potrzebny na sezonowanie (3 lata)
  • Duża ilość kory
  • Wydajność
  • Trudna łupliwość

JESION – DREWNO JESIONOWE WE WROCŁAWIU JAKO OPAŁ KOMINKOWY

Jesion zalicza się do drzew szybkorosnących i osiąga wysokość 25-35 m, a średnica do 100 cm. Gatunek ten najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i podmokłych. Jesion nie tworzy litych drzewostanów, przez swoje wymagania glebowe najczęściej wzrasta nad brzegami jezior i rzek, ale można go spotkać również w parkach i przy drogach. W Polsce uchodzi za szlachetny gatunek.

Jesion jest pierścieniowonaczyniowy czyli słoje przyrostów rocznych są uwidocznione. Twardziel nie jest zaakcentowana, o zmiennym zabarwieniu – od żółtego, przez oliwkowe, do jasnobrązowego. Drewno jesionu jest jasne, ale z wiekiem staje się ciemniejsze. Świeżo po ścięciu wyczuć można delikatny, lekko słodkawy zapach.  W wieku do 50 lat kora jesionu jest gładka oliwkowozielona, z upływem lat zmienia kolor na srebrzystoszary, potem brunatnoszary, zaczyna grubieć i spękać. Udział kory wynosi 14%.

Drewno jesionowe charakteryzuje się dużą wartością opałową. Za sprawą dużej gęstości, kaloryczności i cienkiej korze jest gatunkiem bardzo chętnie wybieranym na opał kominkowy. Trzeba jednak wiedzieć, ze przez wzgląd na dużą twardość jest trudno łupliwy. Czas potrzebny na sezonowanie wynosi 2 lata.

Reasumując:

  • Wysoka kaloryczność
  • Względnie krótka czas przesychania
  • Stosunkowo mały udział kory
  • Wydajność
  • Trudna łupliwość

AKACJA – DREWNO AKACJOWE WE WROCŁAWIU JAKO OPAŁ KOMINKOWY

Akacja – nazwa właściwa robinia akacjowa – to drzewo, które nie ma dużych wymagań glebowych, z powodzeniem rośnie nawet na glebach suchych i jałowych. Jest drzewem wolno rosnącym, które dorasta do około 30 m wysokości, natomiast średnica może osiągnąć ponad 100 cm, jednak w Europie zwykle nie osiąga takich rozmiarów. Trafiła do nas z Ameryki Północnej, czasem można ją spotkać w polskich lasach, częściej jednak rośnie w parkach i przy drogach.

Zobacz: Cennik drewna opałowego we Wrocławiu

 

Drewno akacjowe jest prosto włókniste, nie ma wyraźnej granicy między jego bielem o żółtym odcieniu, a żółtozieloną ciemniejąca do koloru złotobrązowego twardziną. Ogólnie drewno akacjowe posiada dużo odcieni oliwkowożółtych. Dobrze zauważalne są roczne przyrosty. Wadą jest duży 22% udział kory, która jest gruba, spękana w kolorze szarozielonym.

Drewno to zalicza się do ekonomicznych i energetycznych gatunków służących jako opał kominkowy. Spala się dając średniej wielkości płomień i dużo ciepła, przy czym czas spalania jest bardzo długi. Okres sezonowanie jest stosunkowo krótko, warto też wiedzieć, że drewno akacji dobrze się pali, nawet w momencie, gdy nie jest całkowicie wysuszone. Dla osób, które same zajmują się rąbaniem drewna, cenna może być informacja, że drewno to jest ciężkie, twarde i trudno łupliwe.

Reasumując:

  • Duża wartość opałowa
  • Relatywnie krótki czas przesychania
  • Gruba kora, udział 22%
  • Wydajność
  • Trudna łupliwość, twardość

GRAB – DREWNO GRABOWE WE WROCŁAWIU JAKO OPAŁ KOMINKOWY

Grab jest drzewem, którego wysokość może dochodzić do ok. 25 m, natomiast średnica osiąga maksymalnie 100 cm. Należy do drzew o dużych wymaganiach glebowych, najlepiej rośnie na ziemiach żyznych i wilgotnych, które zawierają związki mineralne i wapń. Sporadycznie można spotkać lite drzewostany, zazwyczaj jednak tworzy domieszkę w drzewostanach liściastych.

Drewno grabu jest koloru szarobiałego lub żółtawobiałego. Cechuje się jednolitą strukturą, gdzie twardziel jest niezabarwiona. Przyrosty roczne mają mocno falisty kontur, podobne pień też bywa sfalowany. Kora grabu jest cienka i gładka, o szarym zabarwieniu – jej udział wynosi 7%.

Grab jest chętnie wybieranym gatunkiem na opał kominkowy. Jego niewątpliwą zaletą jest duża gęstość oraz skromny udział kory, co sprawia, że ilość wydzielanego dymu podczas spalania jest znikoma. Drewno grabu pali się długo i dostarczając dużo ciepła. Nadaje się do wszystkich typów kominka, warto pamiętać, że jest trudno łupliwy. W trakcie spalania wyczuć można przyjemny zapach. Czas sezonowania jest względnie krótki.

Reasumując:

  • Wysoka wartość energetyczna
  • Dość szybki czas przesychania
  • Nieduży udział procentowy kory
  • Wydajność
  • Drewno trudno łupliwe

BRZOZA – DREWNO BRZOZOWE WE WROCŁAWIU JAKO OPAŁ KOMINKOWY

Brzoza należy do drzew szybkorosnących i nie jest zbyt wymagająca co do warunków glebowych i wilgotnościowych. Osiąga 25 metrów wysokości i około 60 cm średnicy. Brzoza jest jednym najczęściej występujących drzew liściastych w Polsce.

Drewno brzozowe ma jednolitą strukturę, z żółtobiałym lub czerwonawym odcieniem. Zalicza się do drzew rozpierzchłonaczyniowych, nie posiada twardziny.  Zdarza się, że w środku pnia zaobserwować można plamki rdzeniowe i zarośnięte czarne sęki. Znakiem rozpoznawczym brzozy jest biała kora z poprzecznymi ciemniejszymi cętkami. Kora młodego drzewka jest cienka i przywodzi na myśl papier, z upływem czasu staje się ciemniejsza, bardziej twarda i spękana. Jej udział wynosi 12%.

Drewno brzozy dobrze wysuszone nie wywołuje iskrzenia i ma małą zawartość substancji smolistych, jest więc chętnie używane jako materiał opałowy do kominka. W trakcie spalania wyczuć można specyficzny, przyjemny zapach. Drewno to jest niezbyt twarde, a więc też łatwo łupliwe. Doskonale się rozpala. Czas, jaki trzeba przeznaczyć na sezonowanie, w porównaniu z innym gatunkami jest dość krótki.

Reasumując:

  • Zadowalająca kaloryczność oraz palność
  • Krótki czas przesychania
  • Cienka kora
  • Dobra łupliwość
  • Łatwo dostępne
Kategorie: Baza wiedzy

Pozycjonowanie Wrocław SEO: Seo LTB - pozycjonowanie stron www