+48 71 717 37 61

Jak długo suszyć drewno opałowe?

Kiedy suche i sezonowane drewno kominkowe ma zawartość wilgoci równą lub niższą niż 20%, jest gotowe do spalania. Jak długo trwa schnięcie drewna? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Większość drewna jest sezonowana w ciągu 6-9 miesięcy, ale istnieje wiele zmiennych, które wpływają na czas schnięcia drewna opałowego. 

Drewno twarde – liściaste potrzebuje więcej czasu na suszenie, ponieważ jest gęstsze niż drewno miękkie – iglaste. Sezonowanie drewna kominkowego niektórych gatunków drewna twardego trwa od 1 do 2 lat.

Istnieje kilka sprawdzonych metod by określić czy drewno kominkowe jest gotowe do spalania. Niezależnie od tego, czy ścinasz drewno samodzielnie, czy kupiłeś już przygotowane i gotowe drewno – zapoznaj się z poradami zanim wrzucisz drewno do kominka.

Kolor drewna kominkowego – wraz z sezonami drewna jego kolor zaczyna ciemnieć i blaknąć. Przechodzi z jasnego, świeżego kawałka zielonego drewna w matowy, szarawy kawałek suchego drewna opałowego. Kolor jest prawdopodobnie jednym z najlepszych wskaźników, czy drewno kominkowe jest gotowe. .

Zapach – Wąchaj świeżo pocięty kawałek; jeśli jest silny aromat, nadal jest zbyt mokry, aby go użyć. Ponadto, jeśli zauważysz, że wycięty kawałek jest wilgotny, jest to również dobry wskaźnik, że nie należy go jeszcze palić.

Wagasuche drewno kominkowe waży oczywiście mniej niż świeże mokre drewno.

Kora – gdy drewno zaczyna wysychać, jego kora rozluźnia się i ostatecznie spada. W całym sznurku sezonowanego drewna większość kłód nie będzie już miała kory.

Pęknięcia – Kolejnym świetnym wskaźnikiem jest pękanie. Poszukaj pęknięć na pieńkach drewna, zaczynając od twardzieli (środek kłody), wychodząc na biel (zewnętrzne części kłody). Gdy drewno wysycha, drewno zaczyna się kurczyć, co powoduje pęknięcia. Świeże lub „zielone” drewno nie będzie miało takich pęknięć, podczas gdy drewno sezonowane częściej będzie pękać i pękać.

Przewodnik dla początkujących

kolory drewna kominkowego
Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą wiedzy dotyczącą opału - klik

Suszenie drewna kominkowego – odpowiednie ułożenie

Zwiększenie cyrkulacji powietrza – Zwiększenie przepływu powietrza do i wokół każdego kawałka drewna jest jednym z najlepszych sposobów na przyspieszenie całego procesu suszenia. Jeśli to możliwe, ułóż drewno kominkowe na stojaku na ziemi. Umożliwi to przepływ powietrza pod spodem. Wzdłuż tych samych linii nie kładź drewna na ścianie; za drewnem nie ma możliwości cyrkulacji powietrza.

Rozmiar pociętych “metrówek” ma znaczenie – przycinanie kłód w celu dopasowania do kominka jest zdrowym rozsądkiem, ale w rzeczywistości pomaga w procesach suszenia. Ogólnie rzecz biorąc, mniejszy kawałek drewna wysycha szybciej. Nie tylko pomoże to każdemu kawałkowi wyschnąć nieco szybciej, ale także pozwoli uniknąć ponownego przetwarzania drewna opałowego przed użyciem.

Pozycjonowanie Wrocław SEO: Seo LTB - pozycjonowanie stron www