+48 71 717 37 61

Dobre drewno liściaste do wędzenia potraw we Wrocławiu

Drewno opałowe z suchych drzew liściastych to nie tylko dobry materiał na palenie w kominku. Jeśli posiadasz domową wędzarnię i chcesz uzyskać smaczne, aromatyczne wędliny wędzone, nasze drewno brzozowe, bukowe, dębowe i klonowe doskonale sprawdzi się do tego celu. Jak wybierać drewno do wędzenia, czym się kierować i jak rodzaj drzewa może wpływać na smak przygotowanych wędzonek?



W naszym składzie zakupisz drewno opałowe do kominka i wędzenia: Dąb, grab.

Jakie drewno do wędzarni wybrać we Wrocławiu?

Specjaliści wędzenia mięs, serów i owoców morza mają swoje sprawdzone, nietypowe kombinacje rodzajów mięsa ze specyficznym rodzajem drewna. Ich zdaniem w procesie wędzenia znaczenie będzie miało nie tylko to, czy drewno było odpowiednio wysuszone i oczyszczone z kory, ale też to jaki rodzaj drewna został do wędzenia wybrany.  
Nie czekaj – zadzwoń i zamów drewno liściaste do wędzarni we Wrocławiu- +48 71 717 37 61
Jak się okazuje, specyficzne gatunki mogą zapewnić słodkawy posmak mięsa, zapewnić że pozostanie delikatne lub całkowicie zepsuć smak i odebrać sens wędzenia wędliny.
pociete drewno do wędzenia trzymane w rękach
Wybierając drewno do wędzarni przede wszystkim wybierz drewno suche, z drzew liściastych. Zdecydowanie odradzamy tu drzewo iglaste, które generuje zbyt dużo dymu, pozostawia na mięsie nieprzyjemny zapach i gorzki smak i zdecydowanie nie pasuje do smacznego jedzenia. Drewno z buka lub olchy pali się długo i zapewni utrzymanie temperatury w wędzarni, podczas gdy drewno „smakowe” z drzewek owocowych doda kompozycji odpowiedniego smaku i aromatu. Wędząc zawsze unikamy wilgoci – drewno musi być wcześniej sezonowane, bo spalanie wilgotnego drewna przy jedzeniu wytworzy znaczne ilości bardzo niezdrowego dymu, którego smak zupełnie zepsuje smak wędzonych potraw. Do wędzarni nie wrzucamy też drewna z korą, która dla drzewa pełni funkcje podobne do ludzkiej skóry – chroni przed pasożytami i zanieczyszczeniami, a więc przechowuje je wszystkie w sobie i podczas spalania uwalnia do powietrza wraz z dymem. Nikt nie chce jeść zanieczyszczeń wchłanianych przez korę drzewa siadając do stołu z wędzonymi przekąskami.

Jak drewno wpływa na smak wędzonych potraw?

Dym wydobywający się podczas spalania drewna w wędzarni będzie miał bezpośredni wpływ na to, jak będą smakowały uwędzone produkty, dlatego warto odpowiednio wcześniej sprawdzić który rodzaj drewna będzie do planowanego wędzenia najbardziej odpowiedni.
sztos drewna liściastego do wędzarni
Jednym z polecanych i często wykorzystywanych typów drewna jest to pochodzące z drzewek owocowych, zapewniające słodkawy posmak mięsa i doskonale komplementujące walory mięsa wędzonego.
mięso dym w wędzarni

Drewno do wędzenia z drzew owocowych

Jabłonki sprawdzają się najlepiej w połączeniu z drobiem, podczas gdy drewno wiśniowe pasuje do mięs ciemnych. Drzewo z winorośli sprawdzi się do wędzenia ryb i drobiu, nadając im owocowy smak, a orzech sprawdzi się, jeśli chcemy osiągnąć nieco cierpkie, ale wyjątkowo smaczne wędliny pasujące jako przekąska do alkoholi. Dobrym pomysłem na drewno do wędzarni będzie także klon, jesion (polecany szczególnie do dziczyzny), akacja, buk oraz dąb, którego dym nadaje mięsu nieco miodowy, głęboki i złożony smak.

Pozycjonowanie Wrocław SEO: Seo LTB - pozycjonowanie stron www